Slavnostna prireditev ob 30. obletnici Sindikata kmetov Slovenije

V torek, 5. decembra, je Sindikat kmetov Slovenije organiziral slavnostno prireditev ob 30. obletnici delovanja Sindikata.

V torek, 5. decembra, je Sindikat kmetov Slovenije organiziral slavnostno prireditev ob 30. obletnici delovanja Sindikata. Na slavnostni prireditvi, ki jo je povezovala ga. Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije, smo se ozrli v preteklost in prisotnim predstavili najpomembnejše dogodke, ki so zaznamovali naše 30-letno delovanje.

»Prehransko varna Slovenija. Vitalno, slikovito, biotsko pestro in socialno varno slovensko podeželje. Krožno gospodarjenje. Bogata slovenska kulturna dediščina. Vse to in še veliko več od nekdaj v naši državi zagotavljate vi, drage kmetice in kmetje,« je goste nagovorila Ga. Marjetič Žnider, po odpeti himni v izvedbi g Petra Gojkoška, diplomiranega glasbenega pedagoga, dirigenta in solo pevca.

Goste je nato pozdravil predsednik Sindikata kmetov Slovenije g. Anton Medved z uvodnimi besedami: »Ponosen sem, da ste se vabilu na današnji slavnostni dogodek odzvali v tako velikem številu. Vesel sem, da med nami lahko pozdravim tudi mlade kmete. To pomeni, da upanje za slovensko kmetijstvo, podeželje in prehransko varnost Slovenije ostaja, kljub številnim oviram, ki jih pred nas postavljajo različne krize.«

Skozi predstavitev zgodovine delovanja in razvoja Sindikata smo orisali pomembnost povezovanja kmetov, ki se je v skupnem boju kmetov najprej pokazala v ustanovitvi Sindikata. Povezovanje, iskanje dialoga ter skupno zastopanje interesov so gonilna sila delovanja naše organizacije. Svojo moč smo skozi leta krepili ne le med člani temveč tudi s povezovanje z ostalimi nevladnimi organizacijami ter z mednarodnimi organizacijami. Skupaj smo sooblikovali slovenski kmetijski prostor, se pripravljali in prilagajali na spremembe ob vstopu v Evropsko unijo.

Na slavnostnem dogodku nas je s svojo prisotnostjo in slavnostnim nagovorom počastil prvi predsednik Sindikata kmetov Slovenije g. Ciril Smrkolj. Poudaril je pomen povezovanja med kmeti ter se spomnil nekaj odmevnejših dogodkov iz naše preteklosti. Prisotne je pozval k dialogu in nenehnemu boju za boljši jutri slovenskega kmeta. Iz rok aktualnega predsednika Sindikata, g. Medveda je prejel tudi zahvalno priznanje za njegovo delo in trud v samih začetkih organizacije.

Slavnostni nagovor je naredil tudi predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, g. Marko Lotrič. Med drugim je v svoji čestitki naši organizaciji povedal tudi sledeče: »Državni svet je v okviru svojega delovanja bil in ostaja velik zagovornik in podpornik slovenskega kmetijstva, ki je v prvi vrsti garant prehranske varnosti in razvoja podeželja. Če si enakomernega razvoja in decentralizacije Slovenije brez uvedbe pokrajin ne znamo predstavljati, si prav tako ne znamo predstavljati urejenega in obdelanega podeželja brez vas, spoštovani kmetje, ki ste vrhunski projektanti, izvajalci in vzdrževalci obenem. Da znate en drugemu prisluhniti in pomagati tistim, ki se znajdejo v stiski, je dobro. Da znate med seboj sodelovati, je nujno. V luči novih izzivov, ki jih pred nas postavljajo tako podnebne spremembe, kot zeleni prehod, nemiri in s tem povezana energetska draginja, negotovost, vse obsežnejša prilagajanja in spremembe, ki v kombinaciji z vedno novimi zakonskimi akti in predpisi pogosto posegajo tudi na področje konkurenčnosti slovenskega kmetijstva – je vsak posameznik šibak. Skupaj, spoštovani, ste močni. Povezani ste pomemben deležnik v slovenski družbi, ki mu tudi odločevalci moramo prisluhniti«.

Pred sklepnim dejanjem dogodka je prisotne nagovoril tudi aktualni predsednik Sindikata kmetov Slovenije, g. Anton Medved.

»30 let! Ponosni smo na ta veliki praznik. V vseh letih nam je bilo težko, od oranja ledine ustanavljanja nove organizacije, do uveljavljanja našega imena, ne le na papirju, ampak tudi z dejanji. Ponosni smo, da smo to, kar smo,« je nagovoril goste.  Poudaril je, da smo bili v času delovanja Sindikata priča zmanjšanju števila kmetov, opuščanju kmetijstva, prestrukturiranju ter specializaciji.  V družbi imamo kmetje ključno vlogo in naš pomen presega le pridelavo hrane. Naši prispevki se dotikajo različnih vidikov družbenega, gospodarskega in okoljskega življenja: od pridelave in predelave hrane do zagotavljanja delovnih mest. Kmetje smo tudi ključni skrbniki krajine in okolja ter prispevamo k ohranjanju tradicije ter lokalne kulture.  Skupaj ti vidiki kažejo, da smo kmetje temeljni gradniki družbe, naša vloga pa je mnogo več kot zgolj pridelava hrane. Naš pomen se kaže v celovitem prispevku k blaginji, gospodarstvu, okolju in kulturi družbe. Kmetijstvo je in ostaja največji delodajalec v Sloveniji, največja firma na prostem, podvržena vremenskim vplivom. Proizvodnji cikel v kmetijstvu je dolg in kot je bilo v zgodovini že izrečeno, kmetijstvo je kot tanker, ki se ga ne da na hitro obrniti. Potrebujemo svoj časi in pogoje za normalno opravljanje svojega poslanstva. Letošnje leto je marsikaterega kmeta močno prizadelo in na dogodku se je predsednik zahvalil vsem, ki so v tem letu stopili skupaj in pomagali – – ne le ostalim prebivalcem Slovenije temveč tudi stanovskim kolegom z donacijami krme, z opremo ter drugimi pomoči potrebnimi stvarmi.

Opozoril je na izredne pritiske in slabe dohodkovne položaje določenih kmetijskih sektorjev ter na močno ogroženo prehransko varnost, ki smo ji trenutno priča. Ozrl se je na proteste kmetov v zadnjem letu ter opozoril na dejstvo, da kmetje že mesece nimamo sogovornika. Zahvalil pa se je tudi ostalim nevladnim organizacijam s katerimi smo v zadnjem letu z močno povezanostjo le naredili premik naprej – s pogajanji ter nekaterimi že doseženimi dogovori. Prvič v zgodovini  smo dosegli dogovor v celi verigi, od kmeta do trgovca, kar je tudi rezultat povezovanja kmetov.  Poudaril je, da viden napredek v boju za kmečki stan pa marsikoga moti, zato moramo ostati na skupni poti, vsak pa narediti svoj del naloge, ki pritiče posamezni organizaciji. Le skupaj lahko dosežemo več in se borimo za pravice in pogoje, ki jih potrebujemo za uspešno kmetovanje.

Govor je sklenil z mislijo: »Naša pot ni lahka, a skozi enotnost in vztrajnost lahko premagamo vse ovire. V razvitih evropskih državah so določene stvari samoumevne, pri nas pa se moramo za njih boriti. Verjamem, da smo sposobni premagati vse težave in zgraditi boljšo prihodnost za kmete v Sloveniji.«

Sindikatu kmetov Slovenije so svoje čestitke izrekli tudi Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenij, Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije, Anja Kastelic, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine ter državni svetnik Branko Tomažič, predsednika Komisije za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pri Državnem svetu Republike Slovenije.

Pred zaključkom prireditve pa je prisotne pozdravil tudi župan občine Kidričevo gospod Anton Leskovar.

Na odru so nas razveselili otroci iz folklorne skupine OŠ Cirkovce, ki so zaplesali ob spremljavi g. Matica Fišerja, zapeli in zaigrali pa so nam tudi pevci ljudske glasbe Peršmentani faloti ter Stoprški muzikantje.

Iskrena hvala vsem, ki ste nas počastili s svojim obiskom in praznovali skupaj z nami. Skupaj z vami nam je uspelo narediti edinstven dogodek, ki se bo zapisal globoko v srce in zgodovino Sindikata kmetov Slovenije.

 


Nazaj